Magazine

ציוד בדיקה – האם לסמוך על ייצור סיני?

כללי הרכישה הבלתי כתובים בקנייה ברשת ובמציאות גורסים, כי בכל הנוגע לרכישות בעלות חשיבות, מומלץ ככל האפשר להימנע מקנייתן אם הן יוצרו  בסין. קביעה כוללנית כזו עלולה להשליך גם על ציוד בדיקה שמקורו בסין, אך היא עלולה לגרום לכם דווקא לפספס ציוד בדיקה איכותי. אם כך, מהי האמת? האם ניתן לסמוך על ציוד בדיקה תוצרת סין? לא ניתן לסמוך עליו? מומלץ להתרחק ממנו כמו מאש? בואו ונעשה לכם מעט סדר בדברים.

מה לסין ולטכנולוגיה אלקטרונית?

מדע וטכנולוגיה ממלאים (ומילאו) תפקיד חשוב במאמציה של סין לשפר את תחום התעשייה שלה, למנף את הייצור התעשייתי, להגביר את פריון העבודה ולשמור על הפיתוח הכלכלי שלה. לסין ישנה היסטוריה ארוכה של גילויים מדעיים, המצאות והתקדמות טכנולוגית, החל מהמצאות ופיתוחים של מוצרים, אביזרים ותהליכים המוכרים לנו כיום כאבק השריפה, הזיקוקים, החיישנים הסיסמוגרפיים, המצפן, החרסינה, עיבוד המשי והאריגה. מאז, גם הגופים הוותיקים יותר, כמו ועדת המדע, הטכנולוגיה והתעשייה להגנה הלאומית (אשר הוקמה באוגוסט 1982) והאקדמיה הסינית למדעים, שנוסדה בנובמבר 1949, אף הם נרתמו למאמץ הלאומי להפיכתה של סין למעצמה טכנולוגית, מהמובילות בעולם בתחום. למרות כניסתה המאוחרת של סין לפיתוח תעשיות האלקטרוניקה שלה, חלה התקדמות משמעותית במעמדה בעולם בתחום זה, בזכות יישומן של תוכניות פיתוח ארציות ותוכניות ממשלתיות. הישגיה במילניום הנוכחי בתחום האלקטרוניקה מוכיחים את מיצובה סין כשחקנית ברמה העולמית בתחום. כבר בשנת 2005 יצוא ההיי-טק של סין הסתכם בקרוב ל-220 מיליארד דולרים, כשלאלקטרוניקה יש חלק נכבד מתוכו. סין מאפשרת לחברות זרות להשקיע בתעשיות המקומיות שלה באמצעות הסכמים חוזיים, מיזמים משותפים והשקעות זרות ישירות. אוריינטציית היצוא הינה אחד מהמאפיינים הבולטים של תעשיית האלקטרוניקה שבסין, אשר מוביל את האומה בייצור מוצרי סחר. China National Electronics Import and Export Corporation (CEIEC) הוא ערוץ היבוא / יצוא הראשי של מוצרי האלקטרוניקה לסין וממנה, ופרויקטים אלקטרוניים גדולים הנושאים את הכינוי “פרויקטי זהב” יושמו ברמת התכנון הלאומי על מנת להזרים דם חדש ועדכני לתשתיות המידע, המדע והטכנולוגיה של המדינה ולעזור לתעשיות המקומיות.

מדוע יצא לתוצרת סין (“Made In China”) שם גרוע?

סין נחשבת למדינה בה ייצור מוצרים הוא זול, יחסית לשאר מדינות העולם. כוח האדם היעיל והזול הופך אותה ליעד אידיאלי להקמת מפעלים בתחומים שונים. למרבה הצער, הטכנולוגיות המפותחות שלה הופכות אותה גם ליעד אטרקטיבי למפעלים המייצרים חיקויים זולים ולא מהימנים למכשירים ולמוצרים מקוריים שאיכותם גבוהה. דוגמאות מוכרות לכך הן חיקויי שעוני היוקרה (רולקס, ראדו וכן הלאה), חיקויי קולקציות האופנה המפורסמות וכד’. גם חלקה של האלקטרוניקה וציודי הבדיקה איננו נשאר מאחור, כאשר כאן, מתחלקת התוצרת “הסינית” לשלושה רבדים עיקריים: מוצרים סיניים מקוריים באיכות גבוהה, מוצרים המיוצרים בסין על ידי חברות זרות (כאן ניתן למצוא רמות איכות שונות תחת המיתוג המקורי הזר) וחיקויים / תואמים שאיכותם זולה המיוצרים במפעלים שבסין על ידי גורמים זרים או גורמים סיניים. כל שלושת הרבדים הללו מתנקזים לשווקים העולמיים, בין אם דרך חנויות וירטואליות ובין אם דרך חנויות אמיתיות, כשהם מעמידות את הרוכשים בפני הדילמה – לאיזה מהרבדים שייך המוצר אותו הם עומדים לרכוש.

הקשר בין פלטפורמת הרכישה לבין איכות המוצר

אם נרדד את ההשוואה למקום הבסיסי ביותר, למשל, רכישת מוצר צריכה כמו גבינה, נגלה כי   רכישת גבינה צהובה בסופרמרקט הקרוב למקום מגוריכם אמנם תספק לכם גבינה צהובה בסיסית במחיר הגיוני, אולם, בהשוואה לרכישת גבינה צהובה במעדניות המתמחות בגבינות או בנקניקים, איכותה של הגבינה הצהובה הנרכשת בסופרמרקט תהיה נמוכה במספר רמות מזו הנרכשת במעדנייה, מחירה יהיה נמוך יותר, וגם ההיצע שיעמוד לרשותכם בעת הרכישה יהיה קטן בהרבה מזה שיעמוד לרשותכם במעדנייה. כך שברור למדי כי לפלטפורמת הרכישה ישנו קשר ישיר לאיכותו של המוצר, למחירו ולמגוון המבחר העומד לרשות הרוכשים. כעת, אם נחזור לתחום האלקטרוניקה וציוד הבדיקה, ה”סופרמרקטים” מההשוואה שביצענו הם קניונים וירטואליים כאיביי, עליאקספרס ואתרים דומים להם, או, במציאות, חנויות שמוכרות, בין שאר המוצרים, גם ציוד בדיקה. בעוד ה”מעדניות” הן חנויות וירטואליות או ממשיות המתמחות בציוד בדיקה (כדוגמת אולטסט) או, לחילופין, חנויות המתמחות במוצרים תוצרת סין (כ- made-in-china.com או עליבאבא.

תוצרת סין? תוצרת אחרת? עבור אולטסט – רק האיכות מדברת!

חברה אולטסט, שביססה את מעמדה כאחת בחברות המובילות בארץ בתחום ציוד הבדיקה האלקטרוני החדש והמוחדש, איננה מתייחסת ל”מוצאו” של הציוד כאל קריטריון משמעותי. כחברה מקצועית ומהימנה, כאשר היא “פוגשת” ציוד בדיקה אותו היא מתעתדת להציע ללקוחותיה לרכישה, היא בוחנת קריטריונים שונים אחרים, כאיכותו של הציוד, רמת הדיוק שלו, נוחות הפעלתו, מהימנותו, וכמובן, גם רמת השתלמותו ללקוחותיה (VFM – Value For Money). כך שכל ציוד הנרכש ממנה, מבטיח ללקוחותיה את קבלת ציוד הבדיקה המקצועי, המהימן, והאיכותי ביותר הנדרש למטרותיהם, וזאת, במחירים נוחים ללא תחרות ובדרכי התקשרות שונות (רכישה, השכרה או עסקאות טרייד-אין) שתתאמנה לכולם.